Jaworzno, 2009-11-26

W związku z powtarzającymi się pytaniami w kontaktach z naszą firmą prezentujemy nasze odpowiedzi, oraz fragmenty dialogów. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt e‑mailowy mariusz.siodlak@2pe.pl typowe pytania i odpowiedzi sukcesywnie będziemy zamieszczać na tej stronie.

 

1.       Otrzymaliśmy od Państwa pismo w sprawie użytkowania pracowni komputerowej otrzymanej z dotacji z UE z naruszeniem prawa. O co tu chodzi bo nie bardzo rozumiem? Jestem humanistą, proszę o proste wytłumaczenie.

 

Odp: Zacznijmy od początku. Jak domniemywam dysponują Państwo w szkole pracownią komputerową otrzymaną w ramach dotacji UE. TAK

Zatem posiadają Państwo serwer domenowy. Z serwerem domenowym, jak sama nazwa wskazuje łączy się nieodłącznie domena. W serwerach Microsoft SBS, podczas instalacji serwera jedno z pierwszych pytań jest o domenę. Domena w serwerach spełnia kilka funkcji skoncentrujmy się na dwóch: jest to baza danych o użytkownikach i ich przywilejach, oraz w przypadku korzystania z Internetu jest domeną w rozumieniu internetowym. Tak się składa, że w Państwa serwerze została zainstalowana najprawdopodobniej domena sbsmen.edu.pl. Tymczasem my będąc właścicielem tej domeny rościmy sobie do niej wyłączne prawo.

 

2.       O jakie naruszenie prawa Państwo nas oskarżają?

 

Odp:  Najogólniej rzecz biorąc chodzi o to, że nie posiadając tytułu prawnego do użytkowania domeny wykorzystujecie ją Państwo w swojej pracowni, zatem robicie to nazywając rzecz po imieniu bezprawnie. Stąd w treści pisma mowa o naruszeniu prawa. Proszę sprawdzić czy użytkują Państwo naszą własność, jeśli nie to otrzymaliście nasz list omyłkowo. Za co należą się Państwu przeprosiny, a ja w imieniu firmy przepraszam.

 

3.       W jaki sposób mogę sprawdzić czy użytkuję Państwa domenę?

 

Odp:  Jest kilka sposobów.

A.      Po pierwsze możecie Państwo otworzyć na dowolnym komputerze w pracowni okienko logowania, tam w rozwinięciu polecenia opcje znajduje się tam skrócona nazwa domeny. (to jest ta część bazodanowa odp. pyt. 1)

B.      Logując się na serwerze otwierając klikając prawym na mój komputer dalej właściwości i zakładka nazwa komputera, tam w pozycji domena jest wykorzystywana przez Waszą szkołę domena.

C.      Na dowolnym komputerze z linii poleceń po wpisaniu polecenia ipconfig /all w odpowiedzi znajdziecie Państwo sufix podstawowej domeny

D.      Wysyłając z konta dowolnego konta np. nauczyciel001n pocztę email na inne prywatne konto poza pracownią lub w pracowni. Proszę otworzyć IE wywołać np. stronę http://sbs2008/exchange i wysłać meila.

 

 

4.       W jaki sposób naruszamy wasze prawo do domeny?

 

Odp:   Jest kilka aspektów, po pierwsze wasze komputery (chodzi mi również o komputery z innych szkół) wielokrotnie w ciągu dnia odpytują naszą strefę internetową w poszukiwaniu swojego serwera, dla nich serwerem nie jest wasz lokalny PC/Serwer, ale ten do którego jest publiczny adres ip czyli nasz. Skutkiem czego 22 września br nasz serwer internetowy został zablokowany. Powodem blokady było przekroczenie parametrów bezpieczeństwa. (Maksymalna liczba żądań HTTP w ciągu doby  znacznie przekroczyła 1 000 000), zresztą liczba tych zapytań cały czas kształtuje się na podobnym poziomie.

             Po drugie. Otrzymujemy odpowiedzi na wysłane przez różnych użytkowników, w tym nauczycieli i studentów (uczniów) meile. Przy ich pomocy, część z nich rejestruje się na szeregu różnych portali internetowych. Naszą czujność obudziły emeile z internetowych kasyn gry. Nie mamy zamiaru odpowiadać w przyszłości za tego typu zachowania.

             Posiadając serwer z naszą domeną możecie Państwo „podszywać się” pod naszą domenę. Nie podejrzewamy nikogo w chwili obecnej o takie praktyki, ale nie można tego wykluczyć. Ponadto należy rozważyć czy sam fakt posiadania serwera z naszą domeną internetową nie narusza już naszej własności. Tu dla zobrazowania podam przykład z bankowości. Jeśli posiada Pan(i) kartę kredytową i nie wypłaca pieniędzy w bankomacie przez powiedzmy 3 miesiące i nie dokonuje przy użyciu tej karty zakupów, to użytkuje Pan(i) kartę czy też nie? Naszym zdaniem posiadanie zdolności do jej użycia, w naszym przypadku do użycia serwera jest wystarczającym powodem.

             Dla lepszego zobrazowania proszę przyjąć że nie użytkujecie Państwo domeny sbsmen.edu.pl ale np. pekao24.pl i ktoś taką domenę postawiłby wam w pracowni, i z tej domeny wyczyniane byłyby tego typu historie, pozostawiam to bez komentarza.

 

5.       Nasi uczniowie na pewno nie posługują się Państwa domeną w kontaktach w Internecie, mamy aktywny program do opieki i antywirusowy, ponadto mamy własną wykupioną domenę www.skola123.pl skąd takie przypuszczenie?

 

Odp:   Nie twierdzimy że konkretnie Państwa szkoła i uczniowie z waszej szkoły tak postępują. Niemniej jednak tacy uczniowie się jednak zdarzają ponieważ mamy takie odpowiedzi na emaile. Do czasu zbudowania  bazy danych o użytkownikach i ich adresach nie będziemy w stanie szybko tego zweryfikować. Dlatego rozpoczęliśmy tą akcję legalizacji. Dodam jeszcze, że nie chodzi o to czy to się już zdarzyło, czy też w każdej chwili może się zdarzyć.

 

6.       Co mam zrobić żeby użytkować pracownię komputerową legalnie?

Odp:    Jest na to co najmniej dwa sposoby, po pierwsze możecie Państwo zrezygnować z naszej domeny i postawić sobie serwer na domenie własnej. Do tego celu niezbędna będzie najpewniej reinstalalacja serwera od początku. Inne operacje dla serwerów Microsoft z usługą Exchange są nie zalecane przez producenta. Usługę taką możecie Państwo zlecić lokalnej firmie, lub jak to często bywa zaprzyjaźnionemu informatykowi. Pozostaje jeszcze kwestia zmian które powstaną w pracowni, sądzę że na takie zmiany Kuratorium czy też MEN może wyrazić zgodę.  Ale o to już proszę mnie nie pytać.

Po drugie możecie Państwo zawrzeć z nami umowę współużytkowania domeny. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty rejestracyjnej tj. 73.20 brutto do końca roku oraz za każdy rok użytkowania 61.00 zł brutto. W zamian za to wyrażamy zgodę na współużytkowanie tej domeny, obejmujemy abolicją dotychczasowy okres użytkowania a Państwo mogą użytkować swoje pracownie niemal jak do tej pory. Wyjątek stanowi zakaz rejestrowania się w portalach internetowych z użyciem sufixu naszej domeny. O możliwościach otrzymywania poczty zwrotnej na konta niestandardowe poinformujemy Państwa po opracowaniu stosownego rozwiązania technicznego.

7.       Dlaczego Szkoła chociaż nie jest niczemu winna musi ponosić koszty „legalizacji”, my dostaliśmy pracownie z MEN, dlaczego nie zwrócicie się Państwo do nich?

 

Odp:    Z naszej wiedzy wynika, że to Państwo aktualnie jesteście właścicielem wspomnianych pracowni, i zobowiązaliście się do pokrywania opłat związanych z ich użytkowaniem. MEN nie jest dla nas stroną, gdyż to nie on użytkuje pracownię, nie jest ich właścicielem i nie on wykorzystuje naszą domenę.

 

8.       Czy to dotyczy tylko naszej szkoły i coś zawalił nasz informatyk?

 

Odp:    Nie jest to problem o większej skali.

 

9.       Kto to zawalił że dostaliśmy coś czego wcześniej nikt nie sprawdził, a w konsekwencji użytkujemy czyjąś własność?

 

Odp:    Na to pytanie nie znam odpowiedzi.

 

 

CDN ….